2282 Rocka XL

Recenzję pisałem prawie rok temu, ale ponieważ dopiero teraz założyłem bloga, upubliczniam ją również na nim. Niestety musiałem zrezygnować z grafik oddzielających fragmenty tekstu, być może kiedyś zrobię specjalne graficzki specjalnie pod bloga – niczego nie wykluczam …

2282 Rocka XL

Co prawda Rockę dostałem jako prezent gwiazdkowy od rodziców, jednakże przypadkowo dowiedziałem się o nim wcześniej – akurat zobaczyłem rachunek za zakupy, który ktoś nieuważnie zostawił w pobliżu misy z owocami. Nie żebym był jakoś specjalnie zmartwiony z tego powodu – powiem nawet, że wręcz przeciwnie ;)

Recenzję pewnie zrobiłbym wcześniej, ale coś mi odbiło i postanowiłem trochę pobawić się ze zdjęciami…

Image

Dane Techniczne:
Seria: Hero Factory
Rok produkcji: 2011
Liczba klocków: 174
Liczba figurek: 0
Cena: allegro 77-100 PLN, s@h – 99.99 PLN

SPIS CZĘŚCI
PEERON (jeszcze nie ma)
BRICKLINK
BRICKSET

GALERIA

Dodatkowo zapraszam do oglądnięcia recenzji video użytkownika LEGOJANG:

i mój przegląd modelu po rocznym okresie:
Inspiracje
Jak wiadomo, lwy są postrzegane jako władcy świata zwierzęcego:
Image
Jak podaje wiki:
Lew (Panthera leo) – duży, mięsożerny ssak lądowy z rodziny kotowatych, drugi po tygrysie – co do wielkości – wśród czterech ryczących wielkich kotów. Jedyny kot żyjący w zorganizowanych grupach socjalnych, zaliczany do tzw. wielkiej piątki Afryki – pięciu najbardziej niebezpiecznych zwierząt afrykańskich (słoń, nosorożec, bawół, lew i lampart). Samiec lwa, łatwo rozpoznawalny po grzywie, może ważyć 150–250 kg.

Lwy są głównie postrzegane jako majestatyczne, wspaniałe stworzenia – w samym uniwersum transformers możemy znaleźć wiele robotów, transformujących się we lwy, jak np. Lio Convoy (Leo Prime) czy Liobreaker… nawiązania do lwa widoczne są nawet w samym lego – seria kingdoms (2010), czy nawet Royal (1995) są tego wystarczającym dowodem.

O Bohaterze …

Najnowszym rekrutem zaawansowanej linii produkcyjnej Hero Factory jest Rocka. Skonstruowany przy użyciu ulepszonych części Rocka korzysta z najnowszych dostępnych technologii. Został opracowany na podstawie innego rekruta, który odniósł sukces, Furno, ale ma od niego inny wygląd.

Podobnie jak młodszy Furno Rocka jest impulsywny i pewny siebie. Jego pierwszym odruchem jest natychmiastowe zajęcie się problemem — niezależnie od tego, czy jest gotowy na takie wyzwanie. Dzięki inteligencji i umiejętnościom zdobytym w setkach misji szkoleniowych zazwyczaj unika kłopotów, ale czasami wpada w tarapaty. Mimo tego dowodzący Stormer wiąże z tym rekrutem duże nadzieje.

Dodatkowo polecam zapoznać się z filmem, w którym występują nasi bohaterowie z Hero Factory; ale jeśli mam być szczery, miałem nadzieję na jakąś epicką walkę Rocki z Witch Doctorem i owszem była jakaś walka, jednakże mogłaby być ciekawsza. Nie mniej polecam się z nim zapoznać ;)

Pudełko
Image

Image Image Image Image

Widok z tyłu i po bokach:
Image Image Image
Wypadałoby kilka słów powiedzieć na temat samego pudełka. Jest ono wykonane z solidnej tektury i nie ukrywam, że małe nie jest (aczkolwiek trafiały się już większe opakowania). Grafika jest bardzo klimatyczna i nie mam co do niej zastrzeżeń.

Przód pudełka przedstawia Rocke, zapewne szukającego swojego Nemesis’a (największego wroga) – Witch Doctora. Dookoła widzimy głowy mieszkańców ponabijane na pale – tylko niektórym wciąż świecą oczy. W oddali zaś, w blasku świata skąpana jest tajemnicza postać, trzymająca w swej prawicy magiczne berło…

Tył opakowania pokazuje nam fragmenty filmu z Hero Factory, Rocke i Witch Doctora walczących przeciwko sobie oraz w jaki sposób można wystrzelić pocisk z broni naszego bohatera.

Zawartość
Image
Esencję naszego zestawu stanowi instrukcja, 2 większe i 2 mniejsze woreczki (zróżnicowane pod względem wielkości elementów) oraz fragment kręgosłupa wrzuconego luzem. Nie wiem jak reszcie, ale dźwięk brzęczących woreczków uważam za zadowalający ;)

Klocki
Image
Powiem szczerze, że nieźle się namęczyłem, żeby poustawiać tak klocki obok siebie – najwięcej problemów miałem z pinami i innymi okrągłymi. Crisesowe axle – których w zestawie mamy aż 4 – nie robiły problemu.

I co widzimy? Masę różnorodnych łączników, trochę niewielkich technicowych belek, jakieś elementy zbroi – czyli wszystko to, co lubi miłośnik mechów. Chociaż i tak uważam, że mogliby dodać więcej opancerzenia – niedługo wytłumaczę, dlaczego. Szkoda, że w zestawie występuje tylko jedna, czarna dłoń…

Ogólnie rzecz ujmując, wszystkie elementy (za wyjątkiem może pinów i axli – choć z tym to można oczywiście dyskutować) uważam za ciekawe, jednak postanowiłem wyodrębnić najciekawsze wśród ciekawych i cyknąć im osobne zdjęcie:
Image

Zacznę może od pocisku, który ma kształt kuli. Oczywiście, sama idea nie jest nowa, i takie pociski wystąpiły już np. w serii Piraka (podseria Bionicle) i wyglądały mniej-więcej tak:
Image
Tutaj nowością jest złoty kolor.

Z łącznikami, które są pokazane na zdjęciu mam pierwszy raz do czynienia (być może dlatego, iż ostatniego bionicle’a dostałem na gwiazdkę w 2007 roku i potem już nie interesowałem się tą serią aż do okresu Arsusa VI), natomiast wydają się być użyteczne pod względem konstrukcyjnym. Dla przykładu, zauważcie, iż część z nich posiada kule umieszczone pomiędzy zaczepami. Nie dość, że pozwalają one łączyć szkielet na zupełnie nowych zasadach, to dodatkowo umożliwiają łatwe i szybkie dodawanie pancerza (elementy zbroi mają specjalne wypustki na kulkowe łączenia, co jest też i minusem, bo nie połączymy już ich za pomocą pinów czy niekoniecznie czerwonych axli). Miłym dodatkiem są ramiona rodem z exo-force – to się zawsze przydaje…

Jeszcze parę słów wypadałoby powiedzieć o samej jakości wykonania kloców. Przyzwyczailiśmy się, że Lego lubi wykonywać gumowe elementy np. mieczy czy innych, ostrych przedmiotów. Kły z tego zestawu są co prawda elastyczne, ale w przedziale powszechnie uznanym, jako tolerancyjny – zresztą sami zobaczcie:
Image

Instrukcja
Image

Image  Image Image Image

I dodatkowe zdjęcia:
Image  Image
Instrukcja to książeczka składająca się z 56 stron. Na początku jesteśmy poinstruowani, jak należy posegregować części (warto zaznaczyć, że zamiast standardowych bricków ilustracja przedstawia bioniclowe elementy). Kolejne strony zawierają instrukcję właściwą (3-46), następnie mamy spis elementów, reklamę skorpiona (2236) i Stormera 3.0 (2145) oraz strony www Hero Factory. Końcowe strony to Lego Club oraz niezwykle uradowany dzieciak, który cieszy się z możliwości wygrania klocków.

Pod względem czytelności nie można mieć zastrzeżeń – klocki są wyraźne, tło nie utrudnia budowy. Natomiast mam inne zastrzeżenie – nie wiem, czy ktoś zaznaczał kartkę pisakiem (jakaś kontrola techniczna), czy to błąd druku, ale na jednej ze stron trafiła mi się taka oto czerwona kropka:
Image

Ot, w ramach ciekawostki. Co oczywiście nie utrudnia budowy samego robota, a powiem więcej – sprawia, że moja instrukcja na tle tysięcy i milionów innych staje się tym bardziej wyjątkowa i niepowtarzalna ;)

Model
Image

Image Image Image Image
Najważniejszy czas napisać co-nieco na temat modelu. Jak widać, rocka to potężny robot, wyposażony w masę ostrzy, kłów i urządzenie do wystrzeliwania pocisków. Lwi wygląd ułatwia mu zadanie na porośniętej roślinnością planecie Quatros. W skrócie – lepiej go nie drażnić – no chyba, że się chce zostać w przyszłości sushi (a w najlepszym wypadku plackiem ziemniaczanym).

Na żywo robi wrażenie – zwłaszcza, kiedy postawi się go obok innych robotów:
Image

… że o minifigach nie wspomnę:
Image

Image

Robot jest olbrzymi – jeden z większych w mojej kolekcji, jednakże zachowuje pełną ruchomość:
Image

… i potrafi wykonywać rozmaite akrobacje:
Image
(tak, na tym zdjęciu robot trzyma się tylko na jednej łapie)

Częściowo dzieje się tak, za sprawą owych tajemniczych połączeń. Przykładowo, ruch nóg powoduje zmianę pozycji poszczególnych mięśni (zaznaczonych kolorem niebieskim):
Image

Przy ramionach mamy podobne połączenia – jak dla mnie rewelacja, strasznie bawialny (jak na ten rozmiar) i ciekawie wyglądający. Praktycznie wszystko, co powinno się zginać – zgina się.

Niestety jednak rzadko który model lego nie wymaga poprawek. Zacznijmy może od szyi robota – strasznie chuda, wypadałoby ją czymś obudować. Albo jakieś dźwigienki dać, imitujące pneumatykę – pomysłów jest dużo. Zamiast broni palnej preferowałbym drugą, lwią łapę. Element przy brzuchu lubi się trochę przesuwać, dodałbym też więcej zbroi na nogach – żeby zlikwidować prześwit. Z tyłu nóg jak nic pasowałaby pneumatyka Witch Doctora. Plecy nie są złe, ale mogłyby być lepsze.

Co się zaś tyczy łapy – pazury lubią się ruszać, nie lepiej byłoby użyć jednolitego elementu? (chociaż wtedy byłoby pewnie mniej łapek z exo-force, wszystko ma swoje „zwady i walety”, jak mawiał mój procesor od fizyki).

Dodatkowe zdjęcia robota
Image

Image Image Image Image Image Image
Image Image

Głowa Rocki
Image Image Image Image

Hełm
Image Image Image Image

Szpony
Image Image

Dodatki

Facepalm:
Image
Boże, kogo mi tu oni wysyłają do walki ?!

Taniec z gwiazdami:
Image

Albo jak kto woli – krwawa rzeź:
Image

Zabawa w karatekę:
Image

Czy tylko mi się wydaje, iż na tym zdjęciu Rocka wygląda jak raper?
Image

Podsumowanie
Model nie jest idealny, ale to jest w nim piękne, bowiem można go łatwo przerobić. Weźcie jeszcze pod poprawkę, że jestem maniakiem mechów i jako cyborg niektóre rzeczy widzę swoimi sensorami optycznymi troszeczkę inaczej. Rockę bez wątpienia można uznać za bawialny model – zważywszy, że nie jest to mały robot. Rewelacyjny jest w nim system połączeń szkieletu oraz ruch ścięgien. Fakt, zbroi przydałoby się troszeczkę więcej, ale nie zapominajmy, że taki model będzie więcej ważył, co w konsekwencji niekorzystnie wpłynie na jego ruchomość i stabilność. Jak to mówią – we wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek.

Model polecam każdemu – nawet tym osobom, które nie przepadają za Hero Factory. Zawsze istnieje niewielkie światełko nadziei, że zmienią swoje zdanie – a przynajmniej nie będą obojętnie przechodzić, kiedy na półce sklepowej zobaczą jakiś zestaw z tej serii ;)

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić z niego transformersa:


LINK

Ocena
Image – bawialność, klimat
Image – dostępność
Image – jakość i różnorodność elementów
Image – niedociągnięcia konstrukcyjne
Image – cena

Ocena końcowa:
Image

~ QQS

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s