8574 Tahnok-Kal

Recenzję Bohroka dedykuję Legofanowi, który jeszcze w lipcu prosił mnie, żebym opisał tego stworka. Co ciekawe – podobnie jak przy Toa Nuva (a więc mojej ulubionej serii z Bionicle), tutaj też mamy do czynienia z drugą generacją Bohroków. Model jest unikalny nie tylko dlatego, że klimatycznie wygląda, ale – co nie jest zbyt częste w świecie Lego – potrafi się transformować (transformer Lego?).

Zapraszam do zapoznania się z recenzją.

8574
Image

Dane Techniczne:
Seria: Bionicle / Bohrok-Kal
Rok produkcji: 2003
Liczba klocków: 41
Liczba figurek: 0
Cena: 15-25 zł (Allegro), ~ 30 zł (dawniej)

SPIS CZĘŚCI
PEERON
BRICKLINK
BRICKSET

GALERIA


Mały przegląd:

O Bohaterze …
Bohroki to mechaniczne, insektoidalne stworzenia, których jedynymi organicznymi częściami są mózgi, znane jako Krana, bez których są tylko mechanicznym złomem. Krana komunikują się telepatycznie, wykonując polecenia królowych roju Bahrag. Istnieje 6 różnych gatunków tych stworzeń, posiadających unikatowe moce:
– Tahnok (ogień)
– Gahlok (woda)
– Lehvak (kwas)
– Pahrak (kamień)
– Kohrak (lód)
– Nuhvok (ziemia)

Każdy Bohrok posiada wydłużoną szyję, której używa do szybkich ataków. Mechanizm ten służy również do rzucenia swoich Krana na twarze przeciwników, tym samym przejmując nad nimi kontrolę.

Początkowo Bohroki miały być pożytecznymi maszynami, które niczym pracowite mrówki miały oczyszczać Mata Nui. Niestety zostały zbudzone z hibernacji przez złego Makutę i podporządkowane jego woli.

Walka Toa z rojami Bohrok do łatwych nie należała, ale ostatecznie udało im się pokonać królowe roju. Niestety po przemianie w Toa Nuva, nasi dzielni bohaterowie zapomnieli o jedności i braterstwie – sytuację tą bezwzględnie wykorzystała elita Bohrok, znana pod nazwą Bohrok-Kal, która ukradłszy kamienie mocy Toa, pozbawiła naszych herosów mocy.
Liderem elitarnego oddziału Bohrok był Tahnok-Kal.

Pudełko

Image

Image Image Image Image
Image Image Image
Opakowanie zestawu jest wykonane z plastiku. Ściany są przezroczyste, jedynie wieczko jest w kolorze odpowiadającym danemu gatunkowi Bohrok. Z przodu pojemnika znajdziemy naklejkę, z nadrukowanym w pełnej krasie Tahnokiem-Kal. Co ciekawe, jest ona dwustronna – jeśli popatrzymy z tyłu, zauważymy coś w rodzaju jaskini, z wyżłobionym logo Bohrok (pierwotnie z tyłu znajdowała się naklejka pokazująca podstawowe funkcje modelu, jednak w instrukcji pokazane zostało, w jaki sposób można ją zdjąć, co też dawno już uczyniłem).

Pokrywka:
Image Image

Nasz Bohrok wisi sobie, zaczepiony do pokrywki:
Image Image

Instrukcja
Image
Image Image Image Image
Image Image Image Image
Image Image Image Image
Image Image Image Image
Image Image Image
Instrukcja to książeczka, składająca się z 40 stron. Pomijając przednią okładkę, zachowała się ona w stanie dobrym do naszych czasów.

Zawiera ona:
– powtórzoną główną grafikę robota (strona 1)
– klimatyczne zdjęcie przebudzającego się Bohroka (strona 2)
– 20-krokowej instrukcji potrzebnej do zbudowania robota (strony 3-20)
– 5-krowkowej transformacji w kulę (strony 21-25)
– instrukcji, w jaki sposób zaczepić model do wieczka i jak odczepić tylną naklejkę (strony 26-27)
– fragmentu instrukcji do budowy megazorda (strony 28-34)
– klimatycznych grafik przedstawiających dzieje z wyspy Mata-Nui (strony 35-39)
– pokazaniu wszystkich możliwych do skolekcjonowania masek (strona 40)

Dodatkowa książeczka:
Image Image
Dodatkowa książeczka składa się z 16 stron. Znajdziemy tutaj klimatyczny komiks, reklamę pozostałych Bohrok-kal oraz innych produktów firmy Lego, pochodzących z tego okresu. Na samym tyle znajdziemy informację o grze na Playstation2 oraz filmie „Bionicle: The Mask of Light”, będącą pierwszym filmem o tematyce Bionicle.

Uwaga -nieco większe zdjęcia:
Image Image

Image Image Image Image Image Image Image

Klocki

Image
Wśród elementów tworzących kończyny i tułów, znajdziemy tu także srebrne części pancerza, fikuśne trybiki, trochę axli, jakieś Krana czy gumkę, która była pierwotnie założona na ten dziwaczny element, przypominający nieco kowadło (ten klocek po prawej stronie nad gumką).

Model

Image

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Najwyższy czas opisać model. Największą częścią robota jest bez wątpienia gigantyczna głowa, połączona z półokrągłym torsem za pomocą udziwnionego mechanizmu szyi. Stalowe opancerzenie pozwala skutecznie radzić sobie z ciosami przeciwnika, a białe zębiska potrafią rozgryźć najtwardszą skałę.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, Bohrok może transformować się w kulę – pozwoli to znacznie zwiększyć szybkość ruchu oraz staranować zaskoczonego przeciwnika.

Ruch głowy:
Image Image
Dźwignia umieszczona za głową Bohroka powoduje nagły ruch głowy do przodu. Jest to skuteczny sposób ataku.

Wyrzutnia Krana:
Image Image
Jeśli zajdzie taka potrzeba, Bohrok mogą otworzyć swoje czaszki i wycelować Krana na nieszczęśnika, nad którym przejmują kontrolę. Pokazana tutaj Krana jest dużo groźniejsza od jej tradycyjnej odpowiedniczki.

Dodatki

Leva Nuva vs Tahnok-Kal
Image

Image Image

Image
Chyba nie myśleliście że dam polec swojemu ulubieńcowi? ;)

Niestety Lewa Mata nie miał tyle szczęścia:
Image

Image

Image Image Image

Image
– Idź i przynieś mi coś do żarcia!
– Tak jest, Panie…

Dodatki promocyjne:
Image
W zestawie otrzymałem małą płytkę promocyjną – konkretnie tą po lewej stronie. Pozostałe płytki dołączone były odpowiednio do zestawu Rahkshi oraz Vakamy z Metru-Nui.

A tak na marginesie – wiecie, że robiąc tą recenzję musiałem do każdego zdjęcia poprawiać oczy Tahnokowi? Oczy z zestawu wykorzystałem w modelach, które gdy robiłem zdjęcia do recenzji znajdowały się na wystawie…

Przed i po obróbce:
Image

Podsumowanie
Tahnok-Kal jest bez wątpienia bardzo funkcjonalną figurką akcji – oprócz szybkiego ruchu szyją czy otwieraniu czaszki mamy tu też transformację, której pozazdrościłby niejeden oryginalny Transformer. Do tego dochodzi też klimat. Srebrne części można zawsze jakoś wykorzystać. Jakość elementów jest najwyższej klasy. No i dochodzi jeszcze aspekt cenowy – 15 zł za kompletny zestaw to raczej niewiele…

Wady? Kolor. Jestem fanem koloru czerwonego, ale uważam też, że tutaj nie pasuje. Dużo lepiej wyglądałby niebieski/zielony/brązowy czy czarny (biel mi też nie podchodzi). No i warto też wspomnieć, że tak naprawdę od wcześniejszej edycji Bohroków, Bohrok-Kal różnią się tylko dodaniem im srebrnych elementów uzbrojenia – a więc mamy tu trochę taki odgrzewany kotlet; i o ile miało to sens przy stworzeniu Toa Nuva, tutaj raczej takiego sensu nie widzę.

Niemniej zabawa nim w dzieciństwie dawała mi mnóstwo frajdy, wobec czego mogę z czystym sumieniem polecić ten zestaw.

Ocena:
+ wygląd
+++ bawialność (TRANSFORMACJA!)
+ obecnie niska cena
– kolor (czerwony jakoś nie do końca mi tutaj się podoba)
– gumka, która teoretycznie może pęknąć

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s