5983 SP Undercover Cruiser

5983 SP Undercover Cruiser
ObrazekDANE TECHNICZNE
Seria: Space Police III
Rok produkcji: 2010
Liczba klocków: 317
Liczba figurek: 2
Cena: 102 – 130 zł (allegro), S@H PL: – brak –

SPIS CZĘŚCI
PEERON (jeszcze nie ma)
BRICKLINK
BRICKSET

GALERIA

Recenzja napisana z „lekkim” poślizgiem czasowym, ale generalnie ciężko było znaleźć wolną chwilę. Poza tym opis w pewnym odstępie czasowym ma tą zaletę, iż patrzy się na pewne rzeczy w sposób bardziej obiektywny.

PUDEŁKO
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Spore jak na takiej wielkości zestaw. Na przedniej części widnieje obrazek, przedstawiający pełen akcji pościg za złym kosmitą Jawsonem. Z tyłu projektanci przedstawili główne atrybuty modeli, takie jak strzelające pociski i transformacja krążownika policyjnego.

ZAWARTOŚĆ
Obrazek
Części zostały umieszczone w 3 woreczkach, umożliwiających łatwe i sprawne złożenie modeli z instrukcji, samej instrukcji oraz naklejek, umieszczonych na oddzielnym arkuszu.

NAKLEJKI
Obrazek
Generalnie w większości zestawów ze SP III mamy do czynienia z naklejkami. Co do jakości oczywiście nie można mieć zastrzeżeń, nie mniej sam proces naklejania może być lekko irytujący. Ciekawym dodatkiem są tutaj naklejki firmy transportującej Cargo, do której nawiązuje np. Space Truck Getaway. Być może zwykły śmiertelnik tego nie doceni, ale jako fan space, mechów i tym podobnych ustrojstw bardzo cenię sobie te czarno-żółte paseczki.

INSTRUKCJA
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Instrukcja to typowa, 80-stronicowa książeczka. Składanie poszczególnych modeli podzielono na etapy. W każdym etapie wykorzystujemy części z odpowiednio ponumerowanego woreczka – umożliwia to szybką i wygodną budowę.

LUDZIKI
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pominięcie minifigów byłoby ciężkim grzechem w recenzji. W zestawie otrzymujemy 2 ludziki: oficera kosmicznej policji (w nowszym uzbrojeniu) oraz rybo-kształtnego kosmitę Jawsona, który sądząc po ubiorze musiał dopiero co uciec z więzienia. Każdy z nich posiada nadruki po obu stronach torsu. Jeżeli miałbym mieć zastrzeżenia, to jedynie do kajdanek policjanta – te nowsze zostały wykonane z gumo-podobnego tworzywa.

MODEL 1 – POJAZD JAWSONA
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
W pierwszym etapie instrukcji budujemy pojazd złego kosmity. Budowa przebiegła bardzo szybko i sprawnie. Efekt końcowy nie jest może piorunujący, ale nie jest też tragiczny – zostały wykorzystane dość ciekawe elementy. Boczne skrzydełka można regulować, a odpowiednie naciśnięcie rakietnicy spowoduje jej wystrzelenie.

MODEL 2 – KRĄŻOWNIK
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
2 etap konstrukcji to stworzenie głównego szkieletu tajnego krążownika kosmicznej policji. Dlaczego użyłem słowa tajny? Wszystko się wyjaśni w następnym etapie. Jego wygląd na razie pozostawia wiele do życzenia, ale użycie naklejek nieco go poprawia.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
3 etap to konstrukcja głównego hiper-napędu. Powiem szczerze, że podczas konstrukcji miałem mieszane uczucia – z jednej strony silniki wyglądają elegancko (przód – tył), a z drugiej trochę klockowato i zbyt masywnie (góra).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Po połączeniu hiper-napędu ze szkieletem statku powstaje dość ciekawy ścigacz. Rozdzielone nie robią może wrażenia, ale razem to co innego. Taki model prezentuje się o niebo lepiej, aczkolwiek nie jest pozbawiony wad – jak to licho postawić bez konieczności użycia dodatkowego słupka? No właśnie…

Teraz wypada rozszyfrować słowo „tajny”. Tajność polega na tym, że krążownik umożliwia pracę pod przykryciem (ang. undercover) – za pomocą dość ciekawej transformacji w pojazd transportowy:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Jeśli mam być szczery, ten tryb do mnie nie przemawia za bardzo, niemniej stanowi ciekawe urozmaicenie i zwiększa stopień zabawy. Kluczem do transformacji są kardany, umieszczone pod panelami bocznymi. Miej się na baczności nieostrożny kosmito i dwa razy pomyśl, zanim zaatakujesz :>

MODELE
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Małe porównanie obydwu modeli. Każdy z nich posiada strzelające pociski – odpowiednio czerwone lub zielone, ale tylko policyjny krążownik umożliwia transformację (moim skromnym zdaniem to bardzo dobre posunięcie projektantów – oczywiście recenzowany zestaw nie jest jedyny, który spełnia powyższe kryteria – przykładem może być chociażby czerwony robot Atlantis).

POZOSTAŁE ELEMENTY:
Obrazek
dodatkowe kajdanki, czerwona szybka, serki – to zawsze się przyda :) !

CIEKAWE ELEMENTY:
… Moją szczególną uwagę zwrócił hełm policjanta. Warto również wspomnieć o granatowej szybce pojazdu, zielonych Round Dish’ach 2 x 2 i czarnych knob wheel-ach.

PODSUMOWANIE
Zestaw polecam nie tylko fanom SP III do postawienia na półkę, ale również wszystkim tym, którzy cenią sobie bawialność pojazdu. Jak dla mnie transformacja to pomysł w dziesiątkę, mimo że tryb transportowca pozostawia wiele do życzenia. Niewątpliwą atrakcją zestawu są minifigurki, wykonane jak zwykle z najlepszej jakości plastiku.

OCENA

 • ZA:
  + model statku w sam-raz do zabawy
  + ciekawe klocki, w tym m.in. nowy hełm i czerwona szybka
  + naklejki
  + figurki obcego i policjanta
  + transformacja
 • PRZECIW:
  – dla niewprawnego budowniczego naklejanie może okazać się dość upierdliwe
  – brak modeli alternatywnych, chociaż w sumie transformacja załatwia częściowo tą sprawę
  – tryb pojazdu towarowego, strasznie kwadratowy
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s