6203 Black Phantom

W naszym społeczeństwie nie jest nowym powiedzenie „grosz do grosza, a będzie kokosza” – o tym, że jest to prawda przekonałem się już nieraz na własnej skórze. Ale czemu o tym mówię? Ano dlatego, że zamiast wydawać pieniądze na drożdżówki/batony czy inne smaczne zakąski, postanowiłem je sobie zaoszczędzić, coby potem jakiś fajny model kupić. W obliczu powyższego faktu udało mi się zdobyć Black Phantome’a, czego konsekwencją jest obecna recenzja.

 

6203
Obrazek

DANE TECHNICZNE:
Seria: Hero Factory
Rok produkcji: 2012
Liczba klocków: 124
Liczba figurek: 0
Cena: allegro 69-79 PLN, s@h – 79.99 PLN

SPIS CZĘŚCI
PEERON (jeszcze nie ma)
BRICKLINK
BRICKSET

GALERIA

Video Recenzja

Ponieważ nie wszystko da się opisać w standardowej recenzji, postanowiłem zrobić moją pierwszą wideo-recenzję – przedstawiłem w niej m.in. ciekawe elementy zestawu czy zakres ruchu kończyn mecha.

 

O BOHATERZE…

Black Phantom odpowiedzialny za ucieczkę z więzienia. Po ucieczce zaszył się gdzieś w budynku fabryki, unieruchomił kontrolerów misji, oraz postanowił zniszczyć Wieżę Montażową, jednak na jego drodze stanął młody rekrut Rocka.

Źródło – encyklopedia Bionicle.

 

PUDEŁKO
Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pudełko jest duże i jak zwykle wykonane z tektury. Co mnie ucieszyło to fakt, że można je było spokojnie włożyć do torby laptopa, coby niepostrzeżenie przemycić zestaw, dzięki czemu uniknąłem zaciekawionych spojrzeń przechodniów i ewentualnej, niepotrzebnej krytyki. A tak na serio – takie rozwiązanie zapewniło mi wygodniejszy transport.

Powróćmy jednak do naszego pudełka. Jego przód przedstawia naszego bohatera, celującego swoim mecho-pająko-gunem w fotografa. W głębi widzimy fragment więzienia Hero Factory, z którego udało się uciec Phantomowi. Gdzieś w oddali czai się Rocka (już nie w wypasionym ciele pół-mecha, pół-lwa, co moim skromnym zdaniem pogorszyło odbiór tej postaci) planujący schwytanie czarnego łotra. Warto jeszcze zwrócić uwagę na tajemniczą cyfrą „+500”. Oznacza ona, że po zakupie Phantoma dostaniemy gratis 500 punktów do gry.

Tył wzbogacony jest ilustracjami pokazującymi funkcjonalność zestawu, jak również reklamą innych setów z Hero Factory.

Boczne ścianki zawierają ostrzeżenie przed dziećmi w wieku poniżej 3 lat, podstawową informację dotyczącą gry hero-factory (jest ona darmowa, ale żeby uzyskać do niej kod należy skontaktować się z serwisem klienta) oraz nadruk przedstawiający głowę robota w skali 1:1.

 

ZAWARTOŚĆ
Obrazek

W skład zestawu wchodzą dwa woreczki, instrukcja, kilka elementów wrzuconych luzem (rurki, szkielet torsu), jak również tajemnicza kartka, która równie-dobrze mogłaby dla mnie nie istnieć:

Obrazek Obrazek
… początkowo bałem się, że otrzymałem uszkodzoną instrukcję, jednak moje obawy okazały się niepotrzebnie. Kartka ta została dodana jedynie dla celów reklamowych.

 

KLOCKI
Pierwszy woreczek + zawartość:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
… czyli głównie elementy łączące klocki – piny, czerwone axle itd. Znajdziemy tutaj również rogi naszego herosa (mogące się wyginać), mniejsze elementy zbroi i części, które po złożeniu tworzą pistolet.

Drugi Woreczek + zawartość:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
… kolejny woreczek posiada znacznie większe elementy: nowe naramienniki, dwuczłonowy tors, pająka, broń (warto wspomnieć, że ostrze nie jest wykonane z gumy, tylko z prawdziwego plastiku; gwieździsta część składa się z 2-óch elementów, połączonych czerwonym axlem).

Elementy dodane luzem:
Obrazek

Pozostałe elementy:
Obrazek

Ciekawostką jest fakt, że w tej białej, okrągłej części nigdzie nie używamy. Ponieważ po jej drugiej stronie został umieszczony tajny kod:
Obrazek
podejrzewam, że może mieć jakieś znaczenie w grze.

 

INSTRUKCJA
Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Instrukcją jest książeczka składająca się z 44 stron. Na pierwszych kartkach umieszczono reklamę gry Hero-Factory oraz informację, w jaki sposób należy segregować elementy. Kolejna część składa się z właściwej instrukcji, umożliwiającej złożenie modelu. Następnie mamy spis elementów, ilustrację przedstawiającą możliwość połączenia Phantoma i Rocki w jedną bestię, jak również reklamę figurek z batmana i LegoClub’u. Ostatnią stronę urozmaica niezwykle podekscytowany dzieciak z napisem „WIN”.

Ogólnie nie miałem problemów ze złożeniem robota – klocki są raczej proste do rozróżnienia (z wyjątkiem kilku podobnych łączników), czarne elementy zostały podkreślone białą obwódką. Myślę, że dzieciak/ student powinien mieć frajdę podczas składania 6203.

 

MODEL
Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nasz bohater przypomina torchę takie skrzyżowanie czarnego rycerza-anorektyka z bohaterem gry „Dungeon Keeper”.

Rzeczą, która od razu zwróciła moją uwagę w Black Phantomie jest czarna, opływowa zbroja. Jak na mój gust naramienniki zostały wykonane cudnie – podobnie zresztą, jak część chroniąca tors – i na pewno znajdą one zastosowanie w jakimś mocu (czarny to uniwersalny kolor i powinien pasować do większości modeli). Ciekawym patentem – chociaż nie nowym, bo np. Rocka XL już z niego korzystał – są elementy łączące tylną część torsu z nogami (dzięki czemu zginające się nogi wyglądają bardziej efektywnie). Również jeśli chodzi o broń , nasz zły bohater wypada dobrze – jedną stroną może komuś przywalić, inną coś przeciąć, zaś swoim pajęczym pistoletem (Archanixem) strzelić, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Nie zapominajmy też o silnikach umieszczonych na ramionach robota – użycie przezroczystych rurek było dobrym pomysłem:

Obrazek Obrazek Obrazek

Kolejną zaletą robota jest dobrze wykonana, pełna detali głowa. Co prawda niektórym recenzentom przeszkadza wystający czerwony fragment axla, jednakże jest mi to obojętne.
Obrazek

Robot może przyjmować różne pozycje i nie ma problemów z zachowaniem równowagi (chociaż ta kolczasta część umieszczona na trzonie broni wpływa nieco negatywnie na zachowanie równowagi):
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wypadałoby powiedzieć parę słów dotyczących samego Archanixa:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
W Hero-Factory umieszczanie strzelających, kulkowych broni nie jest niczym nowym (jeszcze za kadencji poprzednika Bionicle dodatki tego typu były standardem) – zwłaszcza, jeśli chodzi o większe roboty. Broń ta jest jednak o tyle wyjątkowa, że może opuścić swojego mistrza i „transformować” się w coś na kształt pająka; co prawda jest to bardzo prosta konstrukcja, ale uważam, że srebrny tułów zasługuje na pochwałę (zwróćcie uwagę na liczne detale głowy, wyglądające jak jakieś układy scalone albo odpowiednie receptory) – myślę, że można by znaleźć dla niego wiele ciekawych zastosowań.

Pająk może posłużyć też jako tarcza.

Aby zachować jakieś pozory obiektywizmu (fakt, że generalnie interesują mnie mechy i innego tego typu maszyny zagłady raczej sugeruje, że recenzja została napisana w sposób subiektywny) pozwolę sobie ponarzekać. Odnoszę wrażenie, że nogi Phantoma mogłyby być masywniejsze, dzięki czemu zyskałby on na wyglądzie – i to znacznie. Stopy nie są złe, ale nie są też jakieś rewelacyjne. Bez zbroi tors wygląda bardzo ubogo – że nie wspomnę o plecach, ale to jest akurat standard we wszelkich robotach dostępnych w zestawach Lego. Jak dla mnie silniki umieszczone z tyłu są zbędne, lepsza byłaby już dodatkowa zbroja (chociaż z drugiej strony przezroczyste rurki z czymś, co imituje płyn są zawsze mile widziane). Szyja została zrobiona ot tak, żeby była. Generalnie przydałoby się więcej detali: nie wiem, może z tyłu nóg jakieś butle z płynem, dodatkowe amortyzatory, ochrona dla połączenia nogi z torsem …

 

DODATKI

Obrazek

Black Phantom vs Rocka:
Obrazek
Rocka ma dużo masywniejsze i lepiej dopracowane nogi, jednakże nie jest aż tak pozowalny jak Phantom. Nasz czarny heros jest wyższy od swojego dobrego odpowiednika, ale zawdzięcza to tylko swoim „skrzydełkom”. Schemat połączenia nóg jest niemal identyczny w obydwu maszynach.

Wynik walki może być różny:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

„I win. You lose”
Obrazek

Porównanie z minifigiem:
Obrazek

Minifigi może i są małe, ale posiadają wspaniałe maszyny bojowe:
Obrazek

Obrazek

 

PODSUMOWANIE
Początkowo Hero Factory w ogóle do mnie nie przemawiało – kończyny składały się z pojedynczych części, a całość wyglądała koszmarnie. Dopiero wraz z nadejściem Witch Doctora i Rocki XL moje podejście do serii znacznie się zmieniło – oczywiście na lepsze. Z zainteresowaniem zacząłem śledzić nowinki dotyczące najnowszej edycji HF i muszę powiedzieć, że nie jest źle. Warto wspomnieć, że HF powoli odchodzi od gumowych elementów, czego dobrym przykładem może być ostrze wykonane z najprawdziwszego plastiku.

Black Phantom jest moim zdaniem dobrym zakupem – zarówno do zabawy, jak i postawienia na półce. Instrukcja jest prosta w obsłudze, budowa przebiega szybko i nawet dzieciak sobie z nią poradzi. Kończyny mają dobry zakres ruchu, a mech nie ma większych problemów z utrzymaniem równowagi – powiedziałbym nawet, że jest bardziej pozowalny od Rocki XL, ale to pewnie z uwagi na mniejszą wagę. Ciekawe klocki, takie jak przezroczyste rurki, łączniki czy wspomniana już zbroja na pewno znajdą u mnie jakieś zastosowanie (tym bardziej, że ich kolorystyka jest uniwersalna).

Niestety, świat nie jest idealny. Phantom spokojnie mógłby otrzymać dodatkowe uzbrojenie na nogach i plecach. Zlikwidowałbym też odrzuty (albo zmienił nieco ich wygląd). Zbroja nieco ogranicza ruch ręki.

Jeżeli chodzi o cenę, 70-80 zł piechotą nie chodzi, ale z drugiej strony Phantom wydaje się bogatszy od reszty bohaterów dostępnych w serii – jeśli nie do postawienia na półkę, to z pewnością jako dawca części. Dlatego też mogę polecić ten zestaw.

 

OCENA:
Obrazek – bawialność, klimat
Obrazek – dostępność
Obrazek – jakość i różnorodność elementów
Obrazek – niedociągnięcia konstrukcyjne
Obrazek – cena

Ocena końcowa:
Obrazek

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s