8503 scuba/sub

8503 scuba/sub slizer
Obrazek

DANE TECHNICZNE
Seria: technic / slizer
Rok produkcji: 1999
Liczba klocków: 39
Liczba figurek: 0
Cena: dawniej w sklepach można go było dostać w granicach 20 zł. Obecnie nie jest już dostępny w normalnej sprzedaży.

SPIS CZĘŚCI
PEERON
BRICKLINK
BRICKSET

GALERIA

Zbliża się wystawa w Gdańsku – pięknym mieście, który kojarzy się z morzem. Postanowiłem więc zrobić recenzję istoty, która w wodzie czuje się bardzo dobrze.

INFORMACJE OGÓLNE O SERIII
Slizery (znane jako Throwbots w USA) były pradziadami późniejszych roboridersów i bionicli. Waleczne roboty, żyjące na planecie 8 żywiołów nie bały się podejmować ryzyka, a w razie konfrontacji z przeciwnikiem do gry wchodziły krążki energii. Mówią, że w chwilach pokoju organizowano zawody – zwycięzcą był ten, czyj talerz wylądował wewnątrz oznakowanego pojemnika.

Co roku spotykają się w Slizer Doom, ogromnym stadionie na biegunie planety, aby walczyć w zawodach w rzucie dyskami do celu, na odległość i w starciu z Judge.

Dalsze losy planety Slizer nie były już tak radosne – spadający meteor zmiótł z powierzchni połowę populacji, których miejsce zajęły groźne mutanty …

Sama seria powstała w latach kryzysu firmy Lego. Projektanci postawili na prostotę i funkcjonalność robotów. Wiele osób ma odmienne odczucia, dotyczące wyglądu Slizerów, osobiście jednak uważam je za udany eksperyment – miło by było, gdyby seria doczekała się swoich następców.

Encyklopedia Bionicle napisał(a):
Istniały dwie odmiany fabuły, Ameryki Północnej i Europy, każda z różnymi nazwami dla postaci i ustawień. W Fabule „Różnych Planet”, Slizersi odpowiednich osiem planet, gdzie na każdej z ośmiu mieszkał odpowiednio: ogniste pustkowia, podwodny świat, porośnięta dżungla, góry lodowe, miasto przemysłowe, burzliwe pola i skaliste kaniony. Ósmej planety – Slizersi Sędzie-służył jako punkt, gdzie boje i spory były rozstrzygane. Każdy z nich walczył z mutant rodzimej przyrody lub innymi zagrożeniami dla ich planety. Sporna jest kwestia, czy ta historia będzie różnić się następująco od Fabuły „Pojedynczej Planety”.

Fabuła „Pojedynczej Planety” była taka, że osiem robotów prowadziło wojny przeciwko sobie na jednej planecie, nawet podzielonej na siedem kontynentów i regionów, z Slizer Dome znajdującym się na Biegunie Północnym. W tej fabule, niektórzy już do niektórych mogą powiedzieć, że były dwie strony: cztery były „dobre” (Fire, Ice, City i Sub), a cztery pozostałe były „złe” (Judge, Jungle, Rock i Energy). Pojęcia stają się ich zagrożeniami naturalnymi w strefach były obecne, z uwzględnieniem, że każdy z nich starał się znaleźć dodatkowe minerały, paliwa lub inne elementy, aby był silniejszy, takie jak: „Kamienie Lawy” (Fire), „Perły Powietrza” (Sub), „Kryształy Lodu” (Ice), „Paliwo Mocy” (City), „Ziołowe Drzewka” (Jungle), „Płynna Plazma” (Rock) i „Elektryczne Promieniowanie” (Energy). Ostatnie zasilania dla Judge jest nieznane, być może Słoneczna Aura, by przejąć kontrolę nad planetą.

Zarówno w fabule, wszystkie postacie były wyrównane. Historia osiągnęła punkt kulminacyjny, kiedy meteor uderzył w Planetę Slizer i wiał poza połowę planety, unicestwiając Regiony Energy, Rock i Jungle, oraz ciężko uszkadzając Slizer Dome, gdzie mieszkali Slizersi Judge.

Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, czy dany Slizer leży po dobrej, czy złej stronie. Osobiście zawsze uważałem, że Sub, Fire, Ice i City byli dobrzy, natomiast Judge, Jungle, Rock i Energy już nie koniecznie. Po katastrofie z meteorytem 1 partia stworzyła tzw. „neutralny obóz”, podczas gdy reszta „była dobra”. Na końcu obie partie zjednoczyły się w ostatecznej walce przeciwko mutantom (akurat w odniesieniu do nich nie miałem nigdy wątpliwości).

PUDEŁKO
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pudełko jest wykonane z plastiku. Można wetknąć weń pasek od spodni i brać je ze sobą w dowolne miejsce – bardzo wygodny pomysł. Istnieje możliwość zachowania go na przechowywanie różnych innych części. Niestety nie posiadam już tekturowego opakowania, w którym znajdował się zestaw zaraz po zakupie.

INSTRUKCJA
Instrukcja była prosta w obsłudze – nikt nie powinien mieć problemu przy budowie. Na dalszych stronach umieszczono instrukcję zabawy, jak również plany do budowy wielkiego Fusiona – ale o tym wspomnę nieco później.

ELEMENTY:
Obrazek
Zestaw nie grzeszy ilością elementów ( więcej niż w nowych bioniclach), ale przynajmniej otrzymujemy dodatkowe zębatki, żółtą rurę czy ślimak. Dodatkową zaletą takiego stanu rzeczy jest niewątpliwie szybkość i łatwość budowy, zaś same części jest trudno zniszczyć.

SLIZER
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Sub slizer jest w moim odczuciu najlepszym – a przynajmniej jednym z lepszych – slizerów z całej serii. Mam do niego wielki sentyment – od zarania dziejów niebieski był jednym z moich ulubionych kolorów.

Warto zwrócić uwagę na nietypowe elementy, takie jak trójpalczasta ręka do chwytania i rzucania krążków, jak również wygląd i ułożenie torsu. Wykorzystano tutaj bardzo proste rozwiązania, ale nie wszystko co proste musi być złe. Slizer nadaje się zarówno do postawienia na półkę, jak i do zabawy – do dziś pamiętam supremację niebieskich na tle innych ras ;) Obrót śmigła powoduje sterowanie ruchem głowy w kierunku góra-dół. Szkoda tylko, że harpun jest trochę mały (nie obraziłbym się, gdyby był nawet złożony z kilku części). Maska przykrywa twarz i chroni ją od urazów (chociaż spotkałem się z interpretacją, jakoby owe maski były właśnie twarzami).

Jak można przeczytać na internecie:

Slizersi Wody. Żyją w podwodnym świecie raf koralowych i rozpadlin, unikając spotkań z meduzami i rybami. Pomaga im w tym harpun i zamocowana na plecach śruba.

Obrazek Obrazek
W zestawie otrzymujemy aż 2 krążki mocy – żółty Suba, oraz drugi w morskim kolorze City. Spodni kształt talerzy umożliwia ich trzymanie przez robota i wyrzucanie.

Obrazek
Jak widać, talerze występujące w serii są dość urozmaicone – na każdym z nich wyrysowana jest historia jednego z bohaterów. Warto zwrócić uwagę na zielone kropki, oznaczające moc poszczególnego talerza.

Obrazek
Ciekawostką jest fakt, iż w późniejszej serii bionicle dyski otrzymały identyczny kształt. Wszystkie talerze ze zdjęcia (poza czerwonym) świecą w ciemności!

CAŁOŚĆ
Obrazek

FUSION
Obrazek
Fusion, czyli połączenie Suba, Ice, City oraz Fire, umożliwiało stworzenie super robota Robotops.

KOMIKS
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Tym razem wyrobiłem się w przeciągu jednego dnia :)

PODSUMOWANIE
Seria Slizers może nie jest bogata w części, ale łatwo się z nich buduje i są bardzo bawialne. Można powiedzieć, że byli swoistymi prekursorami w dziedzinie rzutów dyskiem. Sub był zawsze moim ulubieńcem i podejrzewam, że tak nadal pozostanie :)

OCENA

 • ZA:
  + łatwość i szybkość budowania
  + ciekawy klimat
  + wysoka bawialność
  + innowacyjna seria, jedyna w swoim rodzaju
  + cena
 • PRZECIW:
  – harpun mógłby być większy
  – roboty mają nieco skopane proporcje
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s