6222 Core Hunter

Jeśli ktoś myśli, że św. Mikołaj przychodzi tylko do dzieci, to jest w błędzie – studenci też mogą liczyć na Mikołaja, o ile napisali wpierw list świąteczny. Nie chcąc być gorszym, wysłałem Mikołajowi swoją listę w formacie *.pdf (bo w końcu Mikołaj, pomimo, że ma już swoje lata, nie pogardzi zdobyczami najnowocześniejszej technologii – obsługa komputera to dla niego bułka z masłem), w wyniku czego otrzymałem wczoraj wieczorem prezent w postaci recenzowanego tutaj zestawu. Nie czekając ani chwili dłużej, przygotowałem swoje studio, ponagrywałem filmy, porobiłem zdjęcia, pomęczyłem GIMPa, nakarmiłem renifery, napisałem tekst, a efekty mojej pracy możecie podziwiać, czytając niniejszy artykuł (aczkolwiek warto zapoznać się z uzupełnieniem w formie video-recenzji).

To tyle tytułem wstępu, czas przejść do konkretów.

 

6222
Image

DANE TECHNICZNE:
Seria: Hero Factory
Rok produkcji: 2012
Liczba klocków: 51
Liczba figurek: 0
Cena: allegro 40-50 zł PLN, s@h – 49.99 PLN

Video-recenzja:

SPIS CZĘŚCI
PEERON (jeszcze nie ma)
BRICKLINK
BRICKSET

GALERIA

 

O BOHATERZE …
Image

Próbuje zabrać rdzenie bohaterom. Trudne zadanie, ale ktoś to musi robić. Tak naprawdę dla Core Huntera to raczej zmiana hobby w zawód. To wspaniałe, gdy da się połączyć pracę z zainteresowaniami. W tym przypadku jednak nie dla bohaterów. Core Hunter uwielbia swoją kolekcję rdzeni zabranych pokonanym bohaterom, a jego pragnienie poszerzania zbiorów rośnie z każdym dniem. Niestety, jest też dosyć inteligenty i perfekcyjny w każdym calu. Zło i inteligencja to dziwne połączenie. Tylko pomyśleć, jak wiele mógłby osiągnąć, gdyby wykorzystał swoje zdolności do czynienia dobra…

~ Ze strony LEGO

 

PUDEŁKO
Image

Image Image
Opakowaniem jest worek foliowy, który z jakiegoś powodu kojarzy mi się z opakowaniem po Chipsach – z tą jednak różnicą, że zamiast radioaktywnych ziemniaków mamy tu klocki.

Przód wzbogacony jest ilustracją, pokazującą główny model – Core Huntera w pełnej okazałości. Tło zdobi całkiem klimatyczna szata graficzna, z oddalonym Bulkiem, szykującym się do ataku. Warto też wspomnieć o tajemniczej liczbie „+300” – są to punkty, jakie zdobywamy kupując ten zestaw – do darmowej gry Hero Factory, w którą możemy pograć w sieci.

Z tyłu widnieje zdjęcie przedstawiające główną funkcjonalność robota (strzelający pocisk, ruchome szczypce), głowę w skali 1:1, reklamę gry internetowej i ostrzeżeń w wielu językach przed zadławieniem (ależ tym dzieciom smakują klocki!).

Aby dojść do wnętrza zestawu, należy rozciąć „zamek błyskawiczny” według linii, znajdującej się na odwrocie. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, worek możemy zamknąć – są tam bowiem specjalne zaczepy.

 

ZAWARTOŚĆ
Zwykle w tym miejscu umieściłbym stosowne zdjęcie, ale nie zrobiłem tego (głównie dlatego, że kręcąc video zapomniałem o zrobieniu zdjęcia w tym miejscu, a przypomniałem sobie o nim, kiedy było już „po ptokach”) – jeśli ktoś chciałby zobaczyć pełną zawartość zestawu, odsyłam do filmu.

W skład zestawu wchodzi:
– instrukcja
– duży i mały woreczek
– kręgosłup i magazynek (części wrzucone luzem)

 

INSTRUKCJA
Image

Image Image Image Image Image Image Image

Instrukcja składa się z łącznie z 32 stron. Muszę pochwalić TLG za to, że zadbało o nowy, bardziej praktyczny format zszycia książeczki – dzięki temu jest ona o wiele poręczniejsza. Co prawda, sam patent nie jest nowy – występował już bowiem w licencjonowanej serii Super Heroes (np. Iron Man), jednakże wykorzystanie identycznego typu dla zwykłych zestawów Hero Factory uważam za wielki plus. Wszystkie kroki są czytelne, nie miałem większych problemów ze złożeniem robota (nie licząc momentu, w którym łączyłem magazynek z działem). Czarne klocki otoczone są białą obwódką i nawet przy sztucznym świetle można łatwo rozpoznać, które części są czarne, a które szare.

W skład książeczki wchodzą:
– główna grafika (str 1)
– informacja o wykorzystaniu punktów z gry (strony 2,3)
– instrukcja właściwa (4-24, 14 kroków łącznie)
– spis elementów (25)
– informacje o Megazordzie powstałym po połączeniu Bulka z Hunterem (26,27)
– reklama innych zestawów z tej serii (28)
– kolejna reklama gry (29)
– reklama Avengersów z Super Heroes (30)
– informacja o Lego Club i tradycyjny rozzłoszczony dzieciak (2 ostatnie strony)

 

KLOCKI

Części wrzucone luzem:
Image
Częściami wrzuconymi luzem jest kręgosłup oraz gumowy magazynek na broń.

Mały woreczek:
Image

Image
Zawiera on wiele czerwonych kłów, czerwone axle, kila łączników, halfpiny i insygnia herosa (z tajnym kodem do gry).

Duży woreczek:
Image

Image
W skrócie: pancerz, broń, kończyny, głowa. Jest tu kilka nietypowych części, jak np. element z połączonymi na stałe dwoma kulkami czy elementy pancerza. Działo należy raczej do powszechnych elementów w HF, niemniej uważam, że zostało bardzo dobrze wykonane (posiada mnóstwo detali). Całkiem miłym kąskiem jest głowa – jakoś nie kojarzę, żeby wystąpiła w innym zestawie.

Ciekawe elementy:
Image
Tutaj w ramach uzupełnienia dodam, że tors naszego złoczyńcy posiada znacznie więcej detali, niż torsy bohaterów z poprzednich serii (ów design wprowadziła seria Super Heroes). Nie ukrywam, że dzięki temu robot wiele zyskuje.

Pozostałe elementy:
Po zmontowaniu herosa, pozostaje 1 szary halfpin oraz białe insygnia z literą „H” i tajnym kodem umieszczonym z drugiej strony klocka. Ów tajny kod umożliwia zdobycie jakichś bonusów do gry (niestety nie orientuję się, o co konkretnie chodzi, gdyż nie siedzę w temacie gier HF).

 

MODEL
Image

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Image Image Image Image Image Image
Co jak co, ale Core Hunter w pełni zasługuje na miano łowcy. Jest bardzo zwinny, a dzięki odpowiedniemu uzbrojeniu raczej wytrzymały. Artykulacja ramion i nóg nie krępuje figurki – można ją ustawiać w niemal dowolnej pozie (pomyślnie przeszła tzw „Test Breakdance”). Co ciekawe, kończyny zginają się w miarę naturalnie – np. dzięki temu, aby ruszyć w bok ręką ze szczypcami, trzeba też ruszyć odpowiednio ramieniem. Miłym zaskoczeniem były też dla mnie plecy robota, które do tej pory pomijano; tutaj na szczęście pomyślano o wszystkim. Jako ciekawostkę dodam, iż plecy się otwierają, tworząc taki plecaczek (do którego można wsadzić nabój).

Kłopotliwe jest mocowanie magazynku do działka. I nie chodzi mi tutaj o problem z budową modelu, raczej o sam łańcuch – w tej chwili wygląda trochę nienaturalnie (nie wisi tak, jak powinien – jeden czy dwa dodatkowe łączniki załatwiłyby sprawę).

Detale głowy:
Image
Jak już wcześniej pisałem, głowa to dość ciekawy element, dopełniający całość. Nad przypominającą usta kratownicą znajduje się 6-stka oczu (być może są to jakieś noktowizory, umożliwiające wykrywanie jakichś laserów albo nawet przenikanie wzrokiem przez ściany). Z góry przypomina troszkę unowocześnioną wersję maski Makuty (z 2003 roku).

Nogi:
Image
W porównaniu do robotów z wcześniejszych serii HF, widać tu spory progress. Nie dość, że zadbano o proporcje, to jeszcze wykorzystano tu w dość interesujący sposób elementy tworzące opancerzenie. Na pochwałę zasługuje też fakt, iż kończyny nie mają problemu ze zginaniem.

Szczypce:
Image
Szczypce wyglądają całkiem przyzwoicie. Same ostrza nie są nowymi elementami, wystąpiły już bowiem wcześniej, np. w recenzowanym na forum Black Phantomie; pomimo prostoty, mocowanie tych części zdaje w pełni egzamin. Tarcza, łącząca ową mechaniczną dłoń, przypomina swoim kształtem nieco stopę Piraka.

Brzuch:
Image
… ktoś tu nie zjadł dzisiaj śniadania!

I tu pojawia się drugi minus modelu – dlaczego u licha znowu mamy anorektyka?! Czyżby to była jakaś moda, o której nie wiem? Oczywiście, błąd bardzo łatwo naprawić – wystarczyłoby do kulki, znajdującej się na plecach doczepić element naramiennika, dzięki czemu robot powinien wyglądać nieco bardziej naturalnie. Szkoda tylko, że LEGO o to nie zadbało…

Model Alternatywny:
Image
Modelem alternatywnym jest kombiner, powstały w wyniku połączenia Core Hunter’a z Bulkiem 4.0, przypominający nieco takiego mechanicznego centaura. Nie jestem fanem tego typu kombinacji, ale muszę przyznać jedno – fajnie zrobiono mu ręce.

 

DODATKI

Porównanie z Iron Manem:
Image
Core Hunter wygląda lepiej od Irona, być może dlatego, że wykorzystano tu większą liczbę interesujących elementów. Chociaż nie brakuje też podobieństw – pasek z amunicją, lepsze proporcje (w porównaniu do poprzednich wersji HF) …

Core Hunter & Black Phantom:
Image
To zdjęcie musiało się tu znaleźć. Obaj złoczyńcy są bardzo do siebie podobni, przy czym Phantom przypomina dziadka, natomiast Core Hunter – jego potomka (ewentualnie szeregowego żołnierza).

Image

Image Image Image

– Nie podskakuj!
– Zaraz cię…
– To sobie trochę pofruwasz!

Szczypce są na tyle mocne, iż umożliwiają podniesienie innego herosa podobnej klasy.

 

PODSUMOWANIE

Pomimo kilku niedociągnięć, zestaw w pełni zasługuje na miano najlepszego z najnowszej linii HF. Model jest całkiem przyjemny dla oka – nadaje się zarówno do postawienia na półce, jak i do zabawy. Gdyby kogoś znudził model główny, może wykorzystać części do budowy czegoś swojego – elementy, które występują w 6222 są bardzo użyteczne. Z czystym sumieniem mogę polecić ten zestaw nie tylko kolekcjonerom, ale też przeciętnym budowniczym – zarówno młodzieży, jak i tym trochę starszym …

 

OCENA

+ kolorystyka
+ ciekawe elementy
+ wysoka bawialność (pozowalność, artykulacja kończyn)
+ detale
+ zadbano o tył modelu!!!
+ prosta, ale przyjemna konstrukcja
+ klimat
+/- megazord…
+/- brak naklejek
– mało elementów
– niedociągnięcia (anoreksja, mocowanie magazynku do działa)
– cena (?)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s