QQS-owe animacje: #0 Katedra Wawelska i kościół św. Michała w Krakowie z XI wieku

No cóż, jak to się mówi – nieszczęścia lubią chodzić parami :) Ale mam nadzieję, że tym materiałem Was nie zanudzę.

Zanim zacznę od pokazania materiału filmowego (a właściwie filmu, który montowałem na komputerze) chciałbym powiedzieć parę słów o powodzie stworzenia tychże filmów. A powód był prosty – LO organizowało konkurs o św. Stanisławie i trzeba było zrobić o nim prezentację… lub nakręcić film. Początkowo myślałem nad animacją poklatkową (bohaterowie byliby z plasteliny), ale ze względu na koszta związane z zakupem surowca i żmudnym modelowaniem poszczególnych obiektów, bardzo szybko sobie odpuściłem.

Na szczęście już wcześniej troszkę bawiłem się programami do tworzenia grafiki 3D, w tym w dość prostym i bezpłatnym Anim8torze, więc pomyślałem sobie – dlaczego by nie spróbować? Przecież nic nie tracę…

W owym czasie miałem małe problemy techniczne związane z przestarzałym sprzętem – był rok 2008, a mój komputer miał zaledwie 320 MB RAM i działał strasznie wolno. Do tego muszę powiedzieć, że wyrenderowanie filmu trwało na nim 24 godziny, a potem doszedł jeszcze montaż (łączenie scenek, dodanie dźwięków, muzyki itd). Niby byłem w zespole 4-osobowym, ale tak naprawdę pracowały tylko 2 osoby – ja i taka jedna koleżanka, przy czym ona bardziej zajęła się tekstem, który miała potem czytać, a ja stroną techniczną – całym filmem. Pozostałe 2 osoby były zbyt zajęte wzajemną adoracją, aby nawet spojrzeć na projekt – takie czasy, że aby jeden się obijał, drugi musiał pracować. Aczkolwiek z drugiej strony – nikt mi nie mówił co mam robić, byłem kowalem własnego losu ;)

Gotowy film po montażu trwał około 15 minut, ale ze względu na prawa autorskie do głosu (czytała koleżanka i nie wiem, czy mógłbym upublicznić jej głos) poniżej umieszczam 2 urywki z tego filmu – fragment katedry Wawelskiej z XI wieku oraz kościół św. Michała, pochodzący również z tego okresu. Konstruując te budowle wzorowałem się na rekonstrukcji miasta Krakowa z XI wieku, którą mam nadal gdzieś na płytce. Oczywiście można się przyczepić, że np. ławki wcale tak nie wyglądały, albo że żyrandole to też kwestia sporna – nie wiem, nie jestem historykiem, po prostu wydawało mi się, że puste wnętrze będzie wyglądało zbyt… ubogo.

I żeby nie było – wszystkie obiekty projektowałem od zera sam, bez niczyjej pomocy. Pamiętam, że po zaprezentowaniu całego filmu w klasie koledzy nie mogli uwierzyć, że kwiaty, czy koła od wozu (że o beczkach z winem nie wspomnę!) są całkowicie mojego autorstwa.

Ostatecznie poza 1 wyróżnieniem, nie wygrałem konkursu – z tego co pamiętam wygrała jakaś prezentacja w Power Poincie. I gdzie tu sprawiedliwość?

Żeby nie przedłużać – oto i filmy:

Katedra Wawelska:

Kościół św. Michała:

Gdzieś powinienem mieć jeszcze jakieś projekty – jeśli coś znajdę, to postaram się umieścić to na serwerze i wówczas napiszę stosowną notkę, będącą kontynuacją tej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s