44000 Furno XL – recenzje QQS’a (wersja czytana)

Od recenzji Video minęła już kupa czasu, ale dopiero teraz, korzystając z chwili wolnego zebrałem siły i wreszcie dokończyłem, to co zacząłem parę miesięcy temu. Chyba najwięcej czasu zeszło mi na obrabianiu zdjęć i dodatkowej grafice, niemniej mam nadzieję, że całość jest do zaakceptowania.

Hero Factory raczej nigdy nie cieszyło się dużym powodzeniem wśród polskich AFOLi. Seria 3 i 4 trzymały poziom, jednakże najnowsza odsłona z linii „Brain Attack” może wzbudzać kontrowersje. Bo o ile pomysł wydaje się interesujący – robaki kontrolujące mózgi swoich ofiar (zważywszy, że wszelkiego rodzaju zombiaki wciąż są na topie; a tak nawiasem – też macie wrażenie powtórki z maskami Bohroków, kontrolującymi Toa? Czy też larw, znajdujących się w Rakshi?), o tyle niestety wykonanie kuleje (a w każdym razie nie za taką cenę!).

Jedynym modelem, który moim zdaniem trzyma jaki-taki poziom jest recenzowany tutaj Furno XL. Nie mówię, że nie mam zastrzeżeń co do jego konstrukcji, bo to nieprawda, ale wszystkiego dowiecie się z niniejszej recenzji.
   
44000

DANE TECHNICZNE
Seria: Hero Factory
Rok produkcji: 2013
Liczba klocków: 103
Liczba figurek: 0
Cena: 62-80 zł (allegro), S@H PL: 79,99 zł

SPIS CZĘŚCI
PEERON
BRICKLINK
BRICKSET

GALERIA


   
O BOHATERZE …

Lego.com napisał/a:
Uwaga, FURNO! Galaktyka jest atakowana przez obce mózgi! Pora szykować się do walki. Wyposażymy cię w ognisty miecz i ognistą tarczę, pelerynę, pancerny wizjer, kolczaste naramienniki i zatrzaski blokujące rdzeń bohatera. Mamy nadzieję, że nowe, potężniejsze narzędzia rozpalą twój entuzjazm i wymierzysz tym mózgom sprawiedliwość!

   
OPAKOWANIE


W przeciwieństwie do wcześniejszych XL-i, zamiast tradycyjnego pudełka otrzymujemy nieco większą saszetkę. Opakowanie zajmuje mniej miejsca od swojego kartonowego poprzednika, a do tego posiada zaczep, dzięki któremu do środka nie dostają się drobinki kurzu (należy jednak ciąć nieco powyżej linii, oznaczonej po drugiej stronie). W środku, oprócz instrukcji, można przechowywać złożony zestaw, czy też zwykłe klocki.

Na przedniej stronie znajdziemy grafikę, przedstawiającą Furno XL skąpanego w ogniu, w pozycji świadczącej o jego szlachetnym pochodzeniu. Dominującymi tu kolorami są: czerwień, żółć i zieleń. Opis loga serii pominę, bo to oczywiste, że musi się znajdować, warto jednak zwrócić uwagę na pewien tajemniczy laptop, z którego wybiega radosny robaczek – otóż zakup tego zestawu umożliwia nam otrzymanie 1000 punktów do gry internetowej Hero Factory. Nie wiem, nie sprawdzałem, ale być może zainteresuje to jakiegoś czytelnika?

Z drugiej strony opakowania widzimy, że po połączeniu Furno z Pyroxem powstaje coś na kształt Megazorda (który wygląda nieco lepiej od swoich oryginalnych kolegów). Oprócz tego znajdziemy tu głowę w skali 1:1, kolejne informacje o kodzie do gry oraz tradycyjne ostrzeżenia przed zadławieniem.
   
ZAWARTOŚĆ

W skład zestawu wchodzą:
– 3 luźne elementy
– 1 duży woreczek (większe części) i 1 na pelerynę
– 1 mały woreczek (drobnica)
– 1 instrukcja
   
INSTRUKCJA


Instrukcją jest cienka książeczka, składająca się z 40 stron. Jej skład jest następujący:
– fragment historii z HF (strony 2-3)
– ilustracja z posortowanymi częściami (str. 4)
– instrukcja właściwa (str. 5 – 30)
– spis elementów (str.31)
– reklama gry HF (sr.32-33)
– reklama strony internetowej HF (str.34-35)
– reklama pozostałych modeli z serii (str.36-37)
– reklama programu, wychwytującego twarz i zamieniającego ją w potwora (str.38)
– reklama Lego Club
– rozwrzeszczony dzieciak z wielkim napisem „WIN!”

Poszczególne kroki instrukcji są czytelne, czarne elementy dla przejrzystości oddzielono białą obwódką. Mnie osobiście cieszy fakt, że autorzy dodali fragment komiksu. Szkoda tylko, że nie zadbano o jakiś usztywniacz do książeczki …

   
KLOCKI
Większy woreczek:


Ciekawszymi elementami są płomienie oraz klocek przypominający minę morską, który co prawda wystąpił już w Black Phantomie, jednakże zamiast koloru czarnego otrzymujemy ciemny srebrny.

Czaszka, a więc ten przezroczysty, żółty klocek nie posiada żadnego wyrazu twarzy, zyskując na uniwersalności.

Płaszczyk:


Nie ukrywam, że kupując zestaw bardzo liczyłem na ten właśnie element! Do tego dość miły w dotyku! Jako ciekawostkę powiem, że wystąpił już w zestawie z królem Mathiasem (8796) z dużych rycerzy Knights Kingdom, wtedy był jednak w kolorze szarym.

Mniejszy woreczek:

Elementy wrzucone luzem:

A skoro jesteśmy przy elementach:

warto zauważyć, że seria wprowadziła nowy typ torsu/pancerza. Zaletą tego klocka jest fakt, iż posiada znacznie więcej detali od swojego poprzednika.

Po zbudowaniu całości zostają nam 2 elementy:

   
MODEL


Najwyższy czas przejść do opisu głównego modelu. Na pierwszy rzut oka wygląda on nieźle, chociaż odnoszę wrażenie, że twórcy z każdą następną linią potęgują błędy popełnione przy XL-ach – co nowsza seria, to mniej uzbrojenia! Pamiętacie Rockę XL, którego jedna noga zbudowana była z 2 torsików? W porównaniu do recenzowanego tu Furno, to było mistrzostwo! Co więcej, strasznie boli cena zestawu – jak już koniecznie chcecie dać uboższą figurkę, to nie zwiększajcie jej ceny!

Głowa Furno wygląda następująco:


nie wiem jak Wam, ale mi się ta główka podoba. Jako ciekawostkę dodam nawet, że w filmie nasz bohater miał taki wysuwany faceplate, jak Optimus.
Osłonkę można podciągnąć na dół lub do góry – w zależności od potrzeby. Według fabuły, ma ona chronić głowę przed potworkami, przejmującymi kontrolę umysłu.

Przyjrzyjmy się torsowi herosa:


Jak już wcześniej wspomniałem, buduje go element będący nowym typem pancerza. Na pochwałę zasługują liczne, rozlokowane tutaj detale. Niemniej uważam, że po obu bokach przydałoby się dodatkowe uzbrojenie.

Tył modelu:

jest chyba najsłabszą stroną zestawu i tłumaczy, dlaczego twórcy zdecydowali się na płaszcz. Chociaż dla obrony warto podkreślić, że wiele oryginalnych transformersów ma je jeszcze gorzej rozplanowane …

Główną bronią jest pokryty ogniem miecz:

Nie wiem jak Wam, ale długie, srebrne ostrze mi się podoba. Co prawda, jako samodzielny mieczyk jest trochę za małe, ale jako fragment czegoś większego – w sam raz! No, i do tego odnóża rodem z Galaxy Squadu!

Nie możemy jednak zapomnieć o tarczy:

Przypomina ona ostrze, jakie posiadał Sentinel Prime w filmie Bay’a. Może to podobieństwo jest nieco karykaturalne (nie obraziłbym się, gdyby je nieco wydłużyli), ale przynajmniej sporo tu ciekawych detali (nie zabrakło nawet dużej litery „H”).

Na zakończenie – przyjrzyjmy się artykulacji zestawu:


Model jest w pełni bawialny, kończyny umożliwiają robienie różnych ciekawych i nietypowych pozycji. Do tego kryzysowa redukcja masy spowodowała, że figurka trzyma się dobrze podłoża – aby ją przewrócić, potrzebne jest mocniejsze dmuchnięcie. Jak widać, nawet w wadach można się dopatrzeć zalet ;) System kulkowy, powstały za czasów Bionicle (Ba! A nawet Slizerów) jest na tyle dobry, że wciąż się go wykorzystuje …
   
DODATKI
Furno i Optimus:

zgniatanie robaków z kosmosu:

I na koniec – czyżbym widział tu zalążki transformacji?

   
PODSUMOWANIE
Najnowsza seria HF do mnie nie przemawia, a 44000 jest tylko wyjątkiem potwierdzającym regułę. Widoczne są tu jak na dłoni cięcia budżetowe, co jest trochę niepokojące i przykre. Z drugiej jednak strony projektanci zadbali o dodatkowe detale, urozmaicając tym samym wygląd figurki. Problem jest taki, że Furno XL posiada fajne, niełamliwe klocki, ale niestety jest ich trochę mało (zwłaszcza pancerza; porównajcie sobie chociażby z Rocką XL!). Nie wolno zapomnieć też o wysokim poziomie artykulacji kończyn czy szeroko pojętej bawialności. Niby można połączyć model z setem 44001, ale przy cenie oscylującej w okolicy 80 zł za zestaw kto by chciał jeszcze dopłacać?

Reasumując – zestaw jest trochę niedopracowany, ale warty uwagi – jeżeli tylko znajdziecie ofertę w bardziej przyzwoitej cenie …
   
OCENA
+ nowe, pełne detali elementy (głowa, tors, płomienie, tarcza)
+ płaszczyk!!
+ drobnica z Galaxy Squad
+ artykulacja kończyn
+ kolorystyka
++ wysoka bawialność
+/- brak naklejek
+/- saszetka zamiast tekturowego pudełka
– niedociągnięcia konstrukcyjne (boki, plecy)
— cena!!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s