Pozwoliłem sobie na kontynuację dotychczasowych rozważań, dotyczących podwodnych serii.
(1997)
Rok 1997 większość z nas kojarzy z bardzo udaną serią Divers, jednakże pozwolę ją sobie (na razie) pominąć – tym bardziej, że kwalifikują się one jako Town, a nie Aquazone. Ciekawy jednak jestem, ile z nas zdało sobie sprawę z prawowitej pod-serii Aquazone, jakim było „Aquaraiders”? Kurcze, pamiętam, że jako dzieciak z wielkim zaangażowaniem sprawdzałem wszystkie katalogi, ale w Polsce nigdzie nie było mowy o Aquaraiders … I zdaje się, że miałem prawo tego nie pamiętać, bo właśnie wyczytałem, że seria dostępna była tylko u h’Amerykanów :/
Taka ciekawostka – w roku 2007 Lego wprowadziło do sprzedaży serię „Aqua Raiders”, która nie była jednak w żaden sposób powiązania z opisywaną tutaj serią.
Zarys konfliktu
Aquaraidersi nie byli zainteresowani braniem udziału w konflikcie między Aquanautami, a Aquasharkami, pozostając neutralną frakcją. Zamiast tego woleli podróżować w głębinach oceanicznych, w poszukiwaniu kryształów dla swoich własnych celów. Ot, taka frakcja podwodnych górników – zapewne można próbować doszukiwać się pewnych podobieństw do Rock Raiders, co chyba zresztą nie byłoby takie głupie …
Ludziki
![]() Scavenger Sam
|
![]() Rocky the Reef Wrecker
|
Nie znalazłem żadnych szczegółowych informacji na temat powyższych ludzików. Zastanawiające jest jednak podobieństwo ich kombinezonów (i haka!) z Aquasharkami. Być może do ich niewielkiego grona trafiali ludzie, pierwotnie należący do Aquasharków, a którzy mieli już dość konfliktu i postanowili stworzyć nową grupę? Tak czy inaczej – prezentowali się całkiem nieźle …
Warto wspomnieć, iż twarz Sama wystąpiła pierwotnie w serii Exploriens.
Zestawy
2160 Crystal Scavenger
Model ten jest najmniejszym dostępnym z serii. Połączenie koloru zielonego z neonowym (kokpit, szyba, turbiny) i czernią dały ciekawy efekt. Warto wspomnieć o nadruku komputerka, którzy wcześniej wystąpił w serii Spyrius oraz o nadrukach (buzia, oczka), które w rzeczywistości były naklejkami nakładanymi przez nas na model. Jest to trochę zastanawiające, bowiem rok później modele Stringrayów posiadały nadruki (a więc już nie było mowy o naklejkach) na szybkach w identycznym kolorze.
Jedyne, do czego mógłbym się doczepić, to te zębatki umieszczone po bokach maszyny – przyznam, że trochę dziwnie to wygląda … Choć z drugiej strony – nadaje to niepowtarzalności serii.
Żałuję, że zestaw dostępny był tylko w h’Ameryce, bo pewnie bym go kupił.
Poniżej kilka dodatkowych skanów:
Ten podwodny bombowiec mnie rozbroił :) Widać, że projektanci mieli wyobraźnię …
2161 Aqua Dozer
Zestaw jest kolejnym dowodem na niesamowitą wyobraźnię i kreatywność projektantów – podwodna spycharka. Pomysł tak odjechany, że ciężko mi tutaj odnieść się do jakiejś innej podwodnej spycharki. To, co najbardziej rzuca się tu w oczy, to spora (największa w serii!), przezroczysta szyba przy panelu sterowania, łańcuchy oraz olbrzymia łyżka rodem z serii Technic.
Dodatkowe zdjęcia:
2162 Hydro Reef Wrecker
Największą łódź Aquaraiders można było odczepić na 2 niezależne moduły – główną maszynę wiertniczą, mogącą poruszać się po dnie za pomocą kół, oraz mniejszego statku posiadającego turbiny, umożliwiające „tradycyjne” poruszanie się w wodzie. Do tego 2 minifigi z ekwipunkiem, ośmiornica, rekin, krzaki i … aż 4 KRYSZTAŁY!
Jak mam być szczery, to model wydaje się być bardziej do zabawy, niż do postawienia na półce, choć pod względem występujących tu elementów zdaje się być ciekawą pozycją.
Pozostałe zdjęcia:
Katalogi (US):
Dla porównania – katalog z Europy:
Dodatek
Zupełnie zapomniałem, ale przecież w 1997 roku można było nabyć Idea Book, umożliwiającą budowę całkiem nowych kreacji z istniejących zestawów – w tym nowych łodzi ze świata Aquazone!
(całkiem niezła ta żółta łódź, tak swoją drogą)
Zabójcza mieszanka Aquazone i piratów. Nawet Cthulu jest ;) Normalnie Space-Pirates!
Podsumowanie
Szkoda, że Lego wyprodukowało powyższe zestawy tylko na rynek h’Amerykański, gdyż niejeden z nas byłby zapewne zainteresowany w nabyciu takiego 2160. Ot, choćby dla ciekawych części. Z drugiej jednak strony – gdy porównam sobie zestawy z tej serii z takimi choćby Aquanautami, wychodzi ono korzystniej dla tych drugich – być może dlatego, iż Aquaraidersom nie pozwolono się wykazać, ograniczając się tylko do 3 zestawów.
O Stringrayach i Hydronautach już wkrótce!
Pingback: Lego Aquazone by QQS | Lego's soul
Pingback: LEGO Aquazone – o serii okiem QQSa. | 8studs
Tę serię kojarzę, bo miałem dwa egzemplarze katalogu z USA. Takiego w formacie zbliżonym do zeszytu, ale leżącego, zaczynającego się od Adventurers.
Zabawne, zawszy myślałem, że to są ci źle – przez te złowieszcze oczy i zębiska. :D
Wiesz, pisząc to bazowałem na wiki, więc nie wykluczam, czy nie ma tam jakichś błędów. Ale skoro zestawy pojawiły się tylko w USA, a u nas już nie, to śmiem twierdzić, że ich rola nie była jakaś szczególna, więc teoria o ich „neutralności” pasuje jak ulał ;)