Koniec KMFL

Cześć,

ostatnio mało wpisów na blogu, jednak nie o tym chciałbym dzisiaj napisać. Sprawa jest niestety poważna.

Jak pewnie zauważyliście, od ponad tygodnia nie działa strona z forum KMFL. Jest to spowodowane dość poważnym problemem z hostingiem CBA.pl.

W oficjalnym komunikacie możemy przeczytać m.in., że:

Drodzy Klienci,
Jak wiecie, dzisiejszego ranka zaistniały (i wciąż są) problemy z dostępem do jednego z naszych serwerów. Po kontakcie z serwerownią dowiedzieliśmy się, że nie jest to awaria.
Jesteśmy zdruzgotani, załamani tym faktem i czujemy się zobowiązani powiedzieć Wam prawdę.

25.08.2016 do serwerowni Leaseweb w Amsterdamie wkroczyła holenderska policja i przejęła jeden z naszych serwerów. Powodem była jedna strona o nielegalnej treści u jednego z klientów, o której nie mieliśmy pojęcia, że znajduje się na naszych serwerach. Bez żadnego uprzedzenia o fakcie, bez żadnego uprzedniego zgłoszenia nam strony łamiącej prawo, policja po prostu zabrała serwer na komisariat. Cały czas próbujemy dowiedzieć się, kiedy zostanie on oddany.

Wasze dane na tym serwerze są bezpieczne, jednak po prostu nie wiemy, kiedy odzyskamy do niego dostęp. W związku z tym, odzyskujemy kopie płatnych kont z backupów i będziemy je stopniowo uruchamiali na serwerze. Będą to strony w pełni funkcjonalne. Nie wiemy jak ma się sytuacja z kontami darmowymi, w ich przypadku nie jesteśmy w stanie zagwarantować przywrócenia danych. Wasze domeny też zostaną tymczasowo przepięte na nasz główny serwer.

… komunikat pochodzi z 25.08.2016. Od tego czasu wciąż brakuje informacji, kiedy (i czy w ogóle) zostaną przywrócone strony z darmowych kont (na takim koncie założone było obecne KMFL). Z dyskusji, która prowadzona jest w wątku wynika, że danych do sprawdzenia jest ponad 10TB …

KMFL (Klub Młodych Fanów Lego) – zostało założone w marcu 2006 roku przez Pawła. Początki forum nie były łatwe, ale wszystkich użytkowników scalało jedno – miłość do klocków. Poza tym – przy rejestracji nie obowiązywała bariera wiekowa, co miało wtedy dość kluczowe znaczenie.

Forum stało się bardziej zauważalne na przełomie 2010 i 2011 roku. Nie bez znaczenia miała tu wystawa w Gdańsku, na której – po raz pierwszy w historii – użytkownicy KMFL zaprezentowali swoje prace.

Wszystkie wystawy KMFL:

 • 2011 – Gdańsk
 • 2012 – Kraków
 • 2013 – Rzeszów

… do tego dochodzi jeszcze trochę imprez Pyrkonowych.

Po 2013 roku sytuacja zaczęła się nieco komplikować. Między użytkownikami pojawił się kwas, co znacznie utrudniło komunikację wewnętrzną. Poza tym, na horyzoncie pojawiła się nowa społeczność – Zbudujmy.to – która nie miała ograniczeń wiekowych i z biegiem czasu stała się dużo atrakcyjniejszym tworem. Efekt tego był następujący – nowych użytkowników pojawiało się coraz mniej, a dotychczasowi „starsi bywalcy” powoli zaczęli opuszczać forum.

W 2014 roku można było zaobserwować jeszcze jakiś ruch, jednak były to wartości znacznie mniejsze w porównaniu do lat wcześniejszych. Rok 2015 sytuacji nie poprawił. Ponieważ zakończyła się wtedy subskrypcja dotychczasowego serwera, administrator podjął decyzję o przeniesieniu całości na darmowy hosting, tym samym przedłużając byt forum. CBA.pl wydało się wówczas odpowiednim kandydatem …

W marcu 2016 roku forum miało swoje 10-lecie, jednak z uwagi na bardzo niską frekwencję – nie było to w żaden sposób obchodzone.

Ostatecznie życie zamarło dopiero w okolicach czerwca 2016. Na forum było już tylko 3, może 4 aktywnych użytkowników (w tym administrator).

25.08.2016 hosting cba.pl stracił serwer (w okolicznościach opisanych powyżej), z czym wiązała się również utrata danych forum (ponieważ na KMFL zaglądali nieliczni, nie było sensu robienia kopii zapasowych – tak, jak to miało miejsce przed rokiem 2015). Można więc przyjąć, że ów data jest oficjalnym końcem forum KMFL.

 

Jako dotychczasowy administrator witryny, chciałem podziękować Wam za współpracę – zwłaszcza tym nielicznym, którzy wytrwali do samego końca. Być może za jakiś czas uda się odzyskać dane, ale jak można przeczytać powyżej – jest to niepewne (najnowsze wpisy w aktualnościach CBA.pl tylko to – niestety – potwierdzają). Nie sądzę jednak, żeby miało to w jakikolwiek sposób zmienić obecną rzeczywistość. Bo powiedzmy sobie szczerze – w Polsce są dwie liczące się społeczności: Lugpol i Zbudujmy.to … dotychczasowe zalety KMFL przestały już mieć znaczenie. Tak więc, jeśli uda się odzyskać dane, wówczas KMFL pozostanie, ale w formie archiwum – takim, jaki znacie z pierwszego forum. Do Waszej dyspozycji wciąż jednak pozostają grupy KMFL na DA i FlickR.

I na koniec – nie chcę, aby ktoś odebrał mój wpis jako jakiś atak, czy żal za to, co się stało. Nie, nie o to tutaj chodzi. Uważam jednak, że KMFL przez te 10 lat zrobiło naprawdę dużo dobrego i takowy wpis po prostu musiał się pojawić.

 

Następne wpisy będą już bardziej optymistyczne.

Reklamy

14 uwag do wpisu “Koniec KMFL

 1. Thietmaier do mnie pisał w sprawie forum kilka dni temu.

  Szkoda, kilka lat budowania się tam zostawiło, pierwsze kroki, początkowe potknięcia, wzloty i upadki.
  Bez KMFL być może nie byłbym dzisiaj AFOL-em.

  Dzięki, QQS-ie, za informację.

  • Cóż. Założenie było takie, aby forum ostatecznie umieścić na jednym z darmowych hostingów, coby ślady minionych lat pozostały. Ale, jak to mówią – co tanie, to drogie … sytuacja z CBA jest tutaj najlepszym dowodem.

   Niby można by próbować szukać jakiś alternatywnych hostingów, ale brak dotychczasowych danych = konieczność utworzenia nowego forum od zera. Dotychczasowe forum miało tą zaletę, że wiązała się z nim jakaś historia. Teraz trzeba by wszystko zakładać od zera – biorąc pod uwagę, jaką popularnością cieszyło się ostatnio KMFL śmiem twierdzić, że taka próba nie miała by już teraz sensu. Poza tym – nie znasz dnia ani godziny, kiedy pojawi się podobna sytuacja do tej, opisanej w powyższym temacie …

   Inna sprawa, że KMFL w obecnej formie nie miało perspektyw. Być może, gdyby poszerzyć je tematycznie o klocki konkurencji, wtedy byłaby szansa na jakąś reakcję ze strony innych ludzi. Ale nie byłoby to już forum stricte o klockach Lego, tylko forum o klockach. Różnych klockach.

   Z drugiej strony – dyskusje o podróbkach/konkurencji wracają jak bumerang, będąc często hamowane/hejtowane tylko dlatego, że nie skupiają się stricte na Lego. Nie pamiętam nazwy użytkownika, ale wiem, że ktoś prowadził stronę z recenzjami podróbek, która cieszyła się sporym zainteresowaniem … dopóki nie znikła (przyczyną było chyba wygaśnięcie subskrypcji na serwerze, a autor nie przedłużył jej). Może w rzeczywistości w jakiej żyjemy, nie ma sensu powielać pewnych wzorców (w sensie – tworzyć kolejne forum skupiające się tylko i wyłącznie na Lego, skoro podobne twory istnieją i mają się dobrze)? W tej chwili to już tylko dywagacje, ale ciekawy jestem Twojej opinii …

   • Nie no, też sądzę, że zakładanie nowego forum o LEGO nieco mija się z celem. Jeśli pojawi się ktoś nowy, to trafi na zbudujmy.to, gdzie dostanie masę wskazówek i porad odnośnie własnych konstrukcji.

    Dla mnie dyskusje o Cobi i innych Mega Blocksach pojawiają się na forum wystarczająco często. Nie jestem pewien, czy inne klocki są na tyle popularne, by skutecznie przyciągnęły uwagę potencjalnych użytkowników. Prawda jest taka, że podróbki ludzie kupują najczęściej dzieciom, bo jest taniej (często klocki się niszczą, gubią etc., więc kupowanie drogich LEGO nieco mija się z celem) albo są ciekawi jakiejś cudacznej części, o jakiej i tak napiszą na forum.

    Szkoda tych kilku młodych, którzy ostatnio pojawili się na KMFL.

 2. Cóż, szkoda że kmfl upadło, ale sądzę że było to nieuniknione, przez cały sierpień pojawił się tylko jeden post…

  Jednak dzisiaj wpadłem na pewien pomysł, może zamiast tworzyć nowege forum(co nie ma większego sensu), moglibyśmy utworzyć grupę KMFL na FB. Nie kosztowało by to zbyt wiele wysiłku a nóż mogło by zyskać na popularności :)
  Co do zaś starych użytkowników można by podesłać im adres grupy przez maila czy jakikolwiek inny sposób.
  Co o tym sądzisz??

  • Krall – powiem tak: jeśli zajmiesz się prowadzeniem strony na FB, to masz moje pełne błogosławieństwo :) Ja nie mam FB z powodów ideologicznych, ale jeśli pomoże to komuś w dzieleniu się hobby, to myślę, że warto spróbować.

   Tylko pamiętaj, że na FB panują trochę inne zasady. Przykładowo, trudniej jest usunąć posty. Poza tym – ja nie wiem, czy jak tam nie umieszczasz zdjęć, to FB nie wykorzysta ich dla swoich celów – przydałoby się doczytać regulamin …

   Sprawdziłem i forum znowu działa. Zapewne na dniach poblokuję tematy, pozostawiając tylko „wolną dyskusję”/off topic.

   • Tego właśnie się obawiałem…
    Widzisz żeby ta grupa miała sens potrzebne są już na starcie dwie osoby, nie żebym nie mógł jej założyć i samemu w niej siedzieć, ale chodzi o to że sam nie przciągnę nowych członków, a obawiam się że także ci z forum nie zainteresują się grupą gdy ciebie w niej nie będzie.
    W każdym razie dziękuję ci za cały ten czas który poświęciłeś klubowi i mam nadzieję że kiedyś się jeszcze „spotkamy” na jakimś innym forum ;)

 3. Szkoda mi Was. Sam choć nie należałem do tej wspólnoty, sądzę, że musiała być fajna. QQS pamiętasz ten konkurs na transformera. otóż jak się okazało, wygrałem go xD. Shockwave power
  A i swoją drogą możesz zajrzeć i skomentować – https://www.youtube.com/watch?v=gWSPP_pqo1w

  Kanał się powoli rozwija. Choć wiem, że nie masz czasu, mam nadzieję, że znajdziesz chwilę by napisać konstruktywną krytykę.

 4. Sam nie wiem co napisać… Szkoda że to już koniec i że w sumie też się do tego przyczyniłem odpuszczając odwiedziny forum. KMFL wspominam z nastalgią. Te godziny spędzone na Grzegorzowym Chacie, pierwsze spotkanie z forumowiczami w Krakowie, potem w Rzeszowie…Gdyby nie KMFL pewnie klocki leżały by na strychu albo dawały radość komu innemu, a dzięki forum wyszedłem z DA… Łezka w oku się kręci… Szkoda że forum umarło w zapomnieniu.

  Dziękuję Ci QQS za wszystko co zrobiłeś dla tej społeczności, za to że nawet gdy wszystko zaczęło się sypać ty nie odpuściłeś i wierzyłeś że się uda. Odwaliłeś kawał porządnej roboty.

 5. Panowie, jestem mało doświadczonym AFOLem – kiepskim budowniczym, ale zastanawiam się czy problemem nie był cel waszej strony. Wcześniej trafiłem na nią tylko raz, i po krótkich oględzinach doszedłem do wniosku, że jest to strona dla nieletnich fanów lego – dzieci, nastolatków. Fajna strona – pomyślałem, ale nie dla mnie bo jestem już za stary. Kiedy zajrzałem na stronę dziś, zobaczyłem prace budowniczych, którzy osiągnęli już pełnoletniość. Rozumiem, że mogli zaczynać na tym forum wcześniej, albo być może jest to forum przeznaczone dla wszystkich, a ja źle odebrałem wstępne przesłanie?

  Co do hostingu, to jednak Waszym zdaniem rozważałbym jakiś płatny, zrzuta co miecha i jakoś dalibyście rade. Rozumiem, że zostawiacie tam Wasz dorobek, ale nowa strona to może nowe wyzwanie, nowe pomysły na to by przyciągnąć ludzi? Hmm?

  • Hej Szuwax, wybacz, że dopiero teraz zatwierdziłem Twój komentarz na blogu, ale od momentu, kiedy wordpress zmienił szatę graficzną, miałem problemy z ogarnięciem go (standardowa notyfikacja mi nie działa i musiałem okrężnymi drogami dojść do „normalnego” menu …).

   KMFL co prawda miało w tytule „Klub Młodych Fanów Lego”, ale było przeznaczone dla wszystkich – nie tylko dla dzieci i młodzieży. Potrzeba na tego typu społeczność zrodziła się jako alternatywa dla Lugpolu – z racji tego, że były tam obostrzenia wiekowe i żeby się zarejestrować trzeba było uzyskać pełnoletność. I przez długi czas jakoś to działało, no ale niestety – wszystko co dobre, kiedyś się kończy …

   Co do hostingu – przez kilka lat trzymaliśmy stronę na prywatnym serwerze, w 2014 zrobiliśmy nawet zrzutkę i KMFL miało swój własny adres internetowy. Jednak nowych użytkowników było coraz mniej, a stara gwardia poważnie się wykruszyła. W końcu, gdy przyszedł czas zapłaty za kolejny rok, zdecydowałem, aby przenieść forum na bezpłatny serwer – nie miałem bowiem wątpliwości, że będzie za mało osób, żeby zrobić zrzutkę, a z drugiej strony – szkoda by było na zawsze utracić dotychczasowego dorobku.

   Co do nowej strony – naprawdę nie wiem, czy ma to teraz sens. Pod koniec bytności forum było trochę pomysłów na usprawnienie, ale nie udało się ich zrealizować – powiem wprost, 1 osoba to trochę za mało, żeby to wszystko ogarnąć (zauważ, że nie mam czasu nawet na regularne budowanie).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s